W niektórych smartfonach są spore problemy z zasięgiem sieci WiFi, nie wynika to ze słabego routera, czy też odległego umiejscowienia nadajnika względem smartfona, ale po prostu jest skutkiem zastosowania słabszej jakości modułu WiFi w smartfonie. Czy można coś poradzić na słabej jakości sygnał, czy też z góry jesteśmy skazani na porażkę? W tym poradniku omówimy najciekawsze sposoby na poprawę jakość sygnału.

Zmiana ustawień lub położenia routera WiFi

router wifiPosiadasz router WiFi, który pracuje na częstotliwości 5 GHz i zastanawiasz się czy możesz poprawić jakość sygnału? Okazuje się, że tak! W przypadku gdy sieć pracuje na częstotliwości 5 GHz, sygnał ma mniejsze możliwości penetracji przeszkód, co również sprawia, że sieć będzie miała mniejszy zasięg, aniżeli ta pracująca na 2,4 GHz. Jeśli router umieszczony jest w pokoju oddzielonym grubą ścianą lub nawet kilkoma ścianami działowymi, warto pomyśleć o zmianie ustawień routera, tak aby sieć pracowała na starej częstotliwości 2,4 GHz. Wówczas będzie znacznie lepszy sygnał.

Kiedyś na forum padło pytanie, czy w takim razie nie lepiej jest umieścić router w pobliżu urządzenia, które odbiera WiFi? Z punktu technicznego tak, wówczas problemy z zasięgiem znikną, ale takiego rozwiązania nie zaleca się ze względów zdrowotnych. Dobrze jest, aby źródło sygnału mimo wszystko było oddalone od nas. Jeśli już mamy problemy z zasięgiem sieci, wpierw wykorzystajmy inne metody.

Wiele sieci, które wzajemnie się zakłócają

Innym problemem są zakłócenia, wynikające z faktu, że w danym miejscu i czasie jest uruchomionych wiele sieci, które wzajemnie się zagłuszają. Niestety to częsty problem w miastach, mieszkając w bloku trudno o „czystość”, okolica statystycznie będzie zawierała więcej fal elektromagnetycznych, które pogorszą jakość Twojej sieci.

szukam zasięgu wrr

Podczas tworzenia sieci WiFi, warto przeprowadzić pełną diagnostykę, uruchomić oprogramowanie, które sprawdzi siłę sygnału okolicznych sieci. Na tej podstawie będzie można ustalić, która sieć pracuje na jakiej częstotliwości i na którym kanale. Dzięki tej wiedzy można dobrać optymalny kanał nadawania, jak również optymalnie ustawić router – wybierając miejsce o najmniejszym stopniu zakłóceń.

Zmiana oprogramowania

Czy zmiana oprogramowania w smartfonie cokolwiek może pomóc? Część użytkowników na forach internetowych twierdzi, że tak – zmiana systemu może pomóc, jednak pamiętać trzeba o jednej ważnej rzeczy… zmieniając oprogramowanie (system), tracisz bezpowrotnie gwarancję na urządzenie. Dlatego jeśli to nie jest w 100% konieczne, nie warto zmieniać oprogramowania i eksperymentować, „czy się uda, czy nie” poprawić jakość sygnału. Są inne metody, z których warto skorzystać.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *