Blog o systemie Android

Porady o smartfonach, laptopach, nawigacjach GPS

człowiek ze smartfonem

3 sposoby na zaoszczędzenie energii akumulatora smartfona

Bardzo ważnym elementem towarzyszącym korzystaniu z telefonu, jest monitorowanie zużycia baterii. Oczywiście jest to o tyle ważne, o ile chcemy jak najdłużej cieszyć się z telefonu. Dzięki monitorowaniu możemy dowiedzieć się, które aplikacje zużywają najwięcej energii, dzięki czemu możemy wprowadzić reguły użytkowania, które pozwolą zwiększyć efektywność i wydajność naszego akumulatora, co za tym idzie przedłużą życie zarówno baterii, jak i samego smartfona.

Co możesz zrobić, by zwiększyć efektywność wykorzystania baterii?

Oczywiście pierwszą opcja jest zainstalowanie aplikacji monitorujących zużywanie akumulatora. Aplikacje mają w sobie funkcje umożliwiające oszczędzanie baterii, wyłączenia „ciężkich” aplikacji działających w tle, „ochładzanie” procesora, czy przejście w tryb głębokiego oszczędzania baterii, gdzie wszystkie zbędne funkcje telefonu zostają całkowicie wyłączone.

zabawa ze smartfonem

Z praktyki wynika, że aplikacje sprawdzają się bardzo dobrze i w wyraźny sposób przedłużają czas rozładowania baterii. Aplikacje automatyzujące cały proces to dzisiaj podstawowe wyposażenie każdego użytkownika, który chce w jak największym stopniu wydłużyć czas pracy na baterii. Oczywiście część rzeczy możemy robić sami, korzystając z aplikacji systemowych lub ręcznie, wyłączać działające w tle programy, wyczyścić niepotrzebne śmieci, usunąć niepotrzebne dane, jak również optymalizować trwałość baterii poprzez włączenie trybu oszczędności dostępnego w każdym telefonie. Współczesne aplikacje pozwalają jednak na automatyzację tych czynności – raz instalujesz, konfigurujesz i zapominasz, aplikacja robi wszystko za Ciebie.

W jaki sposób jeszcze możesz zaoszczędzić energię w smartfonie?

Unikaj ciągle włączonych funkcjonalności typu bluetooth, Internet, punktów dostępu, lokalizacji gps, które to włączone non stop, niekorzystnie wpływają na pracę telefonu, znacznie skracają czas pracy na baterii.

Gdy nie korzystamy, warto również wyłączyć NFC, port podczerwieni, które mogą stanowić również potencjalną furtkę do włamania do telefonu.

Nie chcę automatycznych aplikacji, co zrobić by zwiększyć czas pracy na baterii?

Wspominaliśmy już o tym na wstępie. Jeśli nie chcesz korzystać z dodatkowego oprogramowania, możesz wykorzystać istniejące, wbudowane w system Android lub zainstalowane przez producenta danego smartfona (większość oferuje dodatkowe aplikacje do ustawiania „planów zasilania”.

Jeśli nie używasz intensywnie telefonu, możesz przełączyć go w tzw. tryb oszczędnościowy, który nie tylko wyłącza większość dużych aplikacji, ale również zmienia ustawienia telefonu mające wpływ na obciążenie pamięci operacyjnej (zamrażanie niektórych aplikacji, zapobieganie ich uruchamianiu). Ten tryb redukuje również podświetlenie telefonu, sam wyłącza Internet, funkcję lokalizacji gps – czyli wszystkie funkcje, które są zbędne podczas podstawowego korzystania z telefonu. Przeważnie w trybie głębokiego oszczędzania energii aktywne są tylko aplikacje służące do wykonywania i odbierania połączeń telefonicznych, SMS, MMS – inaczej mówiąc, programy do komunikacji (z wyjątkiem komunikatorów internetowych).

Ostatnim elementem,  który może zdecydowanie zaoszczędzić naszemu smartfonowi sporo energii jest pobieranie ręczne wiadomości. Nie korzystamy wtedy z funkcji tzw. Push, która sama pobiera wiadomość, ale robimy to ręcznie, dopiero w momencie uruchomienia programu pocztowego czy dedykowanego dla wiadomości sms i mms. Metoda może być przydatna szczególnie, gdy mamy bardzo niski stan baterii, a chcemy, aby jeszcze troszeczkę wytrzymała.

Czy mogę coś jeszcze zrobić?

Tak możesz! Warto również stosować dobre praktyki związane z procesem ładowania smartfona. O tym napiszemy w innych poradnikach.